TT Ads

BağıBağışıklık sistemi, düzgün çalıştığı zaman sizi hastalık yapıcı etkenlerden(patojen) korur. Ancak her zaman düzgün çalışmaz, çeşitli etkenler sizi hasta edebilir. Bağışıklığı kuvvetlendirerek bu tarz durumları da önlemek mümkün mü? Beslenme düzenini değiştirmek, aktariyeden alınmış çeşitli şifalı bitkiler, vitamin hapları kullanmak işe yarar mı? Bağışıklığınızı nasıl güçlendirebilirsiniz?

Bağışıklık Sistemiyle Yaşam Biçiminin İlişkisi

Herkes bağışıklığının güçlü olmasını ister, ancak bu o kadar kolay değildir. Bağışıklık, bir sistemdir; bu yüzden tek bir şeymiş gibi ele alınması mantıksız olacaktır. Bağışıklığın güçlü olması, bu sistemin elemanlarının saat parçaları gibi eşgüdümle çalışmasına bağlıdır. Bilim insanları hala bağışıklık sistemini tam anlamıyla anlayabilmiş değiller. En azından şu anlık, yaşam biçimiyle güçlü bağışıklık arasında kanıtlanmış bir bağlantı bulunmamakta.

Ama bu demek değil ki yaşam biçiminin bağışıklık üzerinden hiçbir etkisi yok. Kanıt olmaması, bulunmayacağı anlamına gelmiyor elbet. Bilim adamları beslenme biçimi, stres, yaş gibi faktörlerin bağışıklık sistemine etkisi üzerine birçok çalışmalar yürütmüştür, hala yürütmektedirler. Sağlıklı yaşamaya başlamanın, doğrudan bir ilişkisi olmasa bile size bağışıklığınızı güçlendirme yolunda yardımcı olacağı şüphesiz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Yapabilecekleriniz

Bu yolda ilk adımınızı sağlıklı yaşamaya çalışarak atabilirsiniz. Genel-geçer sağlık bilgilerini yaşamınıza entegre ederek güçlü bir bağışıklığa sahip olmak aslında çok da zor değil. Çevrenizdeki sizi olumsuz etkileyen etmenler, sadece bağışıklığınıza değil, vücudunuzun her yerinde olumsuz etkilere yol açacağı için, bu etmenleri ortadan kaldırmak sizi çok daha sağlıklı biri yapacaktır. Bu etmenlerden bazıları:

• Uyku. Her gün yeterli düzeyde uyumalısınız(7 ila 10 saat arası).

• Sigara ve tütün ürünleri. Bu ürünler sizi zararlı mikroorganizmalara karşı daha hassas yapar. Bu ürünleri bırakmaya çalışın.

• Hareketsizlik. Düzenli egzersiz, göreceksiniz size kendinizi daha iyi hissettirecek. Aynı zamanda bağışıklığınızı güçlendirmenize de yardımcı olacaktır.

• Kilo. Vücut kitle endeksinizi internetten hesaplayarak, çıkan sonuca göre sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı görebilirsiniz.

• Alkol. Eğer çok alkol tüketiyorsanız, bu sizi olumsuz etkiler. Her zaman değil, ama arada da tüketebilirsiniz.

• Stres. Stres düzeylerinizdeki yükseklik sadece bağışıklık sisteminizi kötü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına da davetiye çıkarır. Hayatınızdan stresi yapabildiğiniz ölçüde uzaklaştırın.

• Düzenli beslenin, her gün bol sebze ve meyve tüketin. Günlük makro besin(protein, yağ, karbonhidrat) ihtiyaçlarınızı giderecek şekilde beslenin. Mikro besin(vitamin, mineral) ihtiyaçlarınızı da sebze, meyve gibi doğal gıdalardan karşılamaya çalışın. Belirli bir süre düzenli beslendiğinizde göreceksiniz, daha sağlıklı hissetmeye başlayacaksınız.

• Kişisel hijyeninize önem verin. Temizlik kurallarına uymak, ellerinizi düzenli ve kurallarına uygun bir biçimde yıkamak sizi salgın bulaşıcı hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır. Yemekten önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

Bağışıklığınızı Düzgün ve Sağlıklı Yollarla Güçlendirin

Eczane raflarında bağışıklığı kuvvetlendirdiği kanıtlanmış birçok ürün mevcut. Ama burada önemli olan, bu ürünlerin bağışıklığı hangi yollarla güçlendirdiği. Bu yolda vücuttaki hücre sayısını artırmak, bilimsel olarak iyi sonuçlar doğurmayabilir. Örnek verecek olursak, sporcuların aldıkları kan dopingleri, kan hücre sayısını artırmaya yönelik mekanizmalara sahiptirler, bu da inme riskini artırabilir. Bağışıklığı güçlendirmeye yönelik girişimler biraz sofistike olabilir. Bunun nedeni bağışıklık sisteminde çok çeşitli mikropatojenlere etki eden, çok çeşitli hücrelerin bulunması. Hangi tip hücreyi, ne kadar artırmalısınız? Böyle düşününce aslında ne kadar karmaşık olduğunu anlayacaksınız. Bu soruya bilim insanları hala bir yanıt arıyorlar. Bilinen tek şey vücudun sürekli bağışıklık hücreleri ürettiği. Vücut, kendi ihtiyacından da fazla lenfosit hücresi üretir, ve bu fazla lenfositler, kimisi daha görev yapmadan kimisi ise bağışıklık sistemi için savaştıktan sonra apoptoz adı verilen mekanizmaya girerek kendilerini ortadan kaldırırlar. Bağışıklık sisteminden maksimum verimi almak için hangi hücrelerin ne kadar bulunması gerektiği hala cevap aranan bir soru. Bu yüzden eczane raflarında dizilmiş bu tarz ürünleri alırken eczacınıza mutlaka hangi ürünü almanız gerektiğini, ürünlerin mekanizmalarını danışın. O size doğru yolu gösterecektir.

TT Ads

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir