TT Ads

Jinekomasti, her yaşta erkekte görülebilen, memelerin büyük ve kabarık olmasına sebep olan bir durumdur. Tek memeyi veya her iki memeyi de etkileyebilir. En sık görüldüğü dönem, ergenlik dönemidir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda, ergenlik dönemindeki her 3 erkekten birinde görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Kişinin sağlığı açısından kötü durumlar ortaya çıkarmaz, ancak oluşturmuş olduğu kötü görüntü kişiye rahatsızlık verebilir. Bazı durumlarda kişi göğsünde acı hissedebilir, ya da kötü görüntü dolayısıyla utanabilir. Kendiliğinden geçme ihtimali olan bir durumdur. Ancak ısrarcı jinekomastiden kurtulmak için tıbbi yardım alınması şarttır.

Jinekomastiye Sebep Olan Durumlar

Hormonlar Arası Dengesizlik

Jinekomasti, östrojen ve testosteron isimli cinsiyet hormonları arasındaki dengesizlik durumu sonucu ortaya çıkabilir. Östrojen, meme dokusunda büyümeyi tetikler. Her erkek belirli bir düzeyde östrojen salgılamasına karşın, çoğu erkek bu östrojenin meme dokusunu büyütmesini engelleyecek düzeylerde testosteron salgılayarak bu durumu baskılar. Eğer bu hormonlar arasındaki denge bozulursa, meme dokusu büyüyebilir. Bazı durumlarda hormonlar arasındaki dengesizliğin sebebi idiyopatik(bilinmeyen)dir. Bu dengesizliğe yol açacak bilinen sebepleri sizin için sıraladık:

Obezite

Aşırı kilo, jinekomastinin sık görülen sebepleri arasındadır. Aşırı kilo durumunda salgılanan östrojen miktarı artar, bu da meme dokusunun büyümesine yol açabilir. Tabi bazı durumlarda memenin büyümesinin sebebi kişinin sahip olduğu fazlalık yağlardır. Egzersizle kilo vererek bu durum düzeltilebilir, ancak herkeste egzersizin işe yarayacağına dair bir güvence bulunmamaktadır.

• Yenidoğanlar

Jinekomasti bazı durumlarda yenidoğanlarda görülebilir. Bunun sebebi, anneden bebeğe plasenta aracılığıyla östrojen geçişidir. Bu geçici bir durumdur, ve genellikle doğumdan birkaç hafta sonra kendiliğinden geçer.

• Ergenlik

Ergenlik dönemlerinde erkeklerdeki hormon düzeyleri çok fazla değişkenlik gösterebilir. Eğer testosteron seviyelerinde belirleyici bir düşüş yaşanırsa, bu da meme dokusunu büyütmesi için östrojen hormonuna davetiye çıkarabilir. Çoğu erkekte belirli seviyelerde meme büyümesiyle karşılaşılabilir. Ergenlik dönemindeki jinekomasti, genellikle kişinin büyümesi ve hormon düzeylerinin daha istikrarlı bir duruma gelmesiyle birlikte kaybolur.

İlerleyen Yaş

Erkek yaşlandıkça, hormon düzeyleri değişmeye başlar. Ürettiği testosteron hormonunun düzeyleri gittikçe düşer. Aynı zamanda yaşlanmış erkek bireylerde daha çok yağ dokusu bulunabilir, bu da yine östrojen salgılanmasının artmasına sebep olan bir durumdur. Vücutta gerçekleşen bu değişiklikler, meme dokusunun büyümesiyle sonuçlanabilir.

• Diğer Etmenler

Jinekomastinin gelişmesine nadiren sebep olabilecek diğer etmenler:

• Bazı ilaçların yan etkileri bu duruma sebebiyet verebilir. Örneğin kalp hastalığında kullanılan ilaçlar veya anti-ülser ilaçları.

• Kullanılması yasal olmayan maddeler veya uyuşturucular. Örneğin esrar, amfetamin ya da anabolik steroidler.

• Bazı sağlık sorunları. Örnek verecek olursak böbrek veya karaciğerde bozuklukları.

• Testislerde yumru veya çeşitli enfeksiyonlar. Hormon düzeyini etkilediği için jinekomastiye neden olabilir.

• Aşırı alkol tüketimi.

• Nadir görülen bazı genetik hastalıklar. Klinefelter sendromunu örnek olarak verebiliriz.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer meme dokunuzun büyümesinden şikayetçiyseniz ve jinekomastiden şüpheleniyorsanız bir endokrinoloji uzmanına görünerek ondan yardım alabilirsiniz. Eğer doktorunuz tedaviye ihtiyacınız olduğunu düşündüyse iki farklı seçeneğiniz vardır:

• Estetik cerrahi operasyonla fazla meme dokusunun alınması

• Hormonlar arasında düzeni sağlamak amacıyla ilaç tedavisi

Eğer büyüme dokusu belirli bir büyüklükten küçükse, kendiliğinden geçmesini beklemek daha faydalı olacaktır. Yine bazı ilaçlar kullanılarak bu büyüklük giderilebilir. Ancak en etkili ve kesin çözüm cerrahi operasyon olacaktır. Doktorunuz jinekomasti düzeyine göre operasyonun nasıl ilerleyeceğini planlar ve operasyonu bu plana uygun bir şekilde uygular. Ameliyat sonrasında yapmanız gerekenleri, doktorunuz size söyleyecektir. Operasyon hakkında merak ettiklerinizi yine doktorunuza sorarak öğrenebilirsiniz.

TT Ads

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir