TT Ads

Herkese merhaba bu yazıda nasıl oyun yaparak para kazanılır bahsedeceğim. Eğer kodlamaya dair hiçbir bilginiz yoksa ve oyun yaparak para kazanmak istiyorsanız yazının sonunda bu konudan da bahsedeceğim. O zaman hadi başlayalım.

Oyunlardan para kazanmanın 3 temel yolu vardır:

1-Reklam Gelirleri:

Evet oyununuza reklam koyarak para kazanmanız mümkün hatta tahmin bile edemeyeceğiniz kadar çok para kazanabilirsiniz. Birçok oyun firmasının gelir modelini reklamlar üzerinden kazanmaktadır. Peki ne tür reklam modelleri var hemen inceleyelim

Geçiş Reklamları:

Geçiş reklamları genelde oyunda kaybettiğiniz, kazandığınız veya bölüm atladığınız zaman tüm sayfayı kaplayan reklam modelidir. Geçiş reklamlarının tıklanma oranı genelde yüksektir.

Banner Reklamları:

Banner reklamlar oyununuzun altında veya üstünde kolan reklamlardır. Bu reklamlar tüm oyun boyunca gözükür bu yüzden gösterim oranları yüksektir.

Ödüllü Video Reklamlar:

Bu reklam modeli genelde kaybettiğinizde devam etmek için izlediğiniz veya kazandığınız ödülü 2 katına çıkarma gibi farklı stratejilerle oyuncuya izletilen reklamlardır. Tıklama başına en çok kazandıran reklam modelidir.

2-Uygulama İçi Satın Alma:

Bu kazanç modeli oyundaki altın, can, karakter vb. ürünleri sattığımız modeldir. Örneğin; 100 altın 2.99 TL gibi bu gelir modelinden para kazanmak istiyorsanız kullanıcıya bunu alması gerektiğini hissettirmelisiniz. Örneğin oyunda çok güzel tasarlanmış bir karakter var ve bu karakterle oynamak istiyor. Oyunu seviyorsa bu karakteri almak için para verecektir. Bu gelir modeliyle para kazanan oyuna örnek vermem gerekirse CS:GO diyebilirim. Oyunun içinde bulunan skinler için bir ton para veren kişiler tanıyorum.

3-Oyunu satarak para kazanma:

Bu gelir modeli diğerlerine göre daha zordur iyi bir ekip ve iyi bir pazarlama gereklidir. Eğer bu sektörde yeniyseniz bu modeli denemenizi önermem oyunlarınızı ücretsiz yapın ve reklamlardan para kazanın. İnsanlar eğer bir oyuna para verecekse iyi bir oyun olmasını isterler ki buda yüksek bütçe ve uzun zaman demektir. İlerde deneyim kazandıkça bu yöntemi düşünebilirsiniz.

Kodlama bilmeden nasıl oyun sahibi olabilirim ?

Evet şimdi kodlama bilmeyen kişiler için nasıl oyun sahibi olabilirim sorusunun cevabına.

Eğer bu iş için iyi bir bütçe ayırdıysanız bir yazılımcı ve bir grafiker tutarak hayalinizdeki oyunu yaptırabilirsiniz. Ortalama bir mobil oyunun maliyeti 10.000-20.000 tutacaktır bu tabi ki oyuna göre değişebilir. Ever eğer yüksek bir bütçeniz varsa ve bu işe girmek istiyorsanız yapabileceğiniz code canyon , themeforest ,sellmyap gibi sitelerden hazır oyunlar satın alarak bionluk gibi freelancer sitelerde bu oyunu çok düşük ücretlere sizin için düzenleyecek kişiler bulabilirsiniz. Bu yöntemle ortalama bir oyun maliyetini 1.000-2.000 TL olabileceğini söyleyebilirim.

Evet bu yazıda oyun sahibi nasıl olurum ve nasıl para kazanabilirim gibi konuları ele aldık umarım faydalı olmuştur Teşekkürler.

TT Ads

Post not found !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir