TT Ads

Özgüven, kişinin kendisini sosyal olarak var eden özelliklerine güvenmesi olarak da tanımlanabilir. Özgüven, kişinin psikolojisinin sağlığı için önemli bir etkendir. Başarıya ulaşmak isteyen herkes, yeterli ve kararında özgüvene sahip olmalıdır diyebiliriz.

Özgüvenin Size Sağladıkları

Özgüvenli olduğunuzda yeni şeyleri denemekten korkmadığınızı fark edeceksiniz. İster yeni bir kursa yazılırken, ister terfi isterken özgüven, zinciri kıran en önemli parçanızdır.

Kendinize güvendiğinizde, “Acaba bu işi başarabilecek miyim?” diye düşünmez, işi yapmaya odaklanırsınız. Enerjinizi büyük bir kısmını yapacağınız işe yönlendirmeniz, sizi başarıya götürür. Yani başarı için altın kural aslında özgüvendir.

Diyelim ki bir sunum yapacaksınız. Kendinize güvendiğinizde tek amacınız, mesajınızı karşı tarafa iletmek olur. Eğer iletişim konusunda kendinize yeterli derecede güvenmiyorsanız, “Beni kimse dinlemiyor.” düşüncesine kapılabilirsiniz. Konuşma esnasında yeterince odaklanamayabilir, istemediğiniz hatalar yapabilirsiniz. Bu da içinizdeki sizi engelleyen kötü güçlerin(Özgüvensizlik) sizi, başarısız olduğunuza inandırmasına sebep olur. Bu kötü güçlere karşı koymak sizin elinizde.

Eğer bir veya birden fazla konuda kendinizde yeterli özgüveni bulamıyorsanız, vereceğimiz birkaç naçizane öneri, özgüveninizi geliştirmede size yardımcı olabilir:

Yalnız Kendinizle Yarışın

İster arkadaşlarınızın sosyal medya hesaplarını incelerken olsun, ister başkalarının maaşları hakkında düşünürken olsun kıyaslamak sizin için iyi sonuçlar doğurmaz. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, kişinin imrenme düzeyiyle kendine olan güveni doğru orantılı olabilir.

Araştırmacılar şunu fark etmiş: kişi kendini biriyle kıyasladığında, imrenirse kendine olan güveni azalıyor. Kendine olan güveni azaldıkça da daha çok imreniyor. Maalesef kişi kendini başkasıyla kıyasladığı sürece bu döngü devam ediyor.

Kendinizi her başkasıyla kıyasladığınızda, bunun size hiç yardımcı olmadığı aklınıza gelsin. Herkesin birbirinden üstün yanları vardır, önemli olan kişinin dünkü halinin üstüne koyup koyamadığıdır. Hayat başkalarıyla yarıştığınız bir alan değil, kendinizle yarıştığınız bir alan. Tek kıstasınız, geçmişteki kendiniz olsun.

Kendinize Özen Gösterin

Dış görünüşünüzde özen göstermediğinizde, kendinize güvenli hissetmek daha zor olabilir. Düzensiz beslenmek, uykunuzdan kısmak, fiziksel egzersizden kaçmak özgüvenli olmanızı daha da zorlaştırabilir. Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki, kişinin gün içindeki aktivite düzeyi ve dış görünüşüne verdiği önem, özgüvenini büyük oranda etkileyebilir. Temiz ve özenli giyinmek bunun için yeterli olacaktır. Egzersizlerinizi aksatmayın. Fiziksel olarak ne kadar iyi hissettiğiniz, özgüveninizi o denli iyi etkileyecektir.

Öz Şefkatinizi geliştirin

Öz şefkat sayesinde, her düştüğünüzde kendinizi hoşgörülü bir şekilde yerden kaldırabilirsiniz. Başarısız olduğunuzda kendi hakkınızda kötü düşünmeniz, sizi daha iyisi için motive etmez. Aksine ters etki yapabilir.

Başarısız olduğunuz zaman, “Yine başaramadım. Yapamayacağım galiba.” tarzında düşünmek yerine “Herkes hata yapabilir. Önemli olan hatalardan ders çıkarabilmektir.” diye kendinize telkin ederseniz, araştırmalar gösteriyor ki yeterince iyi olmasanız bile başarma ihtimaliniz çok daha fazla artacaktır. Kendinizle konuşurken kendinize kötü hitaplarla seslenmek yerine arkadaşınızla konuşuyormuşsunuz gibi konuşun. Göreceksiniz, işe yarayacak.

Harekete Geçin

Birinden hoşlandığınızda, veya iş yerinizde terfi almak istediğinizde, gidip konuşmak için kendinize güveniniz olmasını bekleyebilirsiniz. Ama bazen yapmanız gereken düşüncenizi hemen uygulamaktır. Size istediğiniz özgüveni getirecek şey, harekete geçmek olabilir.

Özgüveninizi kötü etkilediğini düşündüğünüz korkularınızla ufak ufak yüzleşmeye başlayın. Kendinizi gülünç duruma düşüreceğinizden, başaramayacağınızdan korksanız bile geri çekilmeyin, harekete geçin.

Tabi ki yapmadan önce hazırlanmanız gereken şeyler de vardır. Mesela topluluk önünde bir konuşma yapacaksınızdır, bunun öncesinde arkadaşlarınızın önünde ya da ailenizin önünde pratikler yaparak özgüveninizi ve konuşma kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz. Ama harekete geçmek için kendinize güveninizin %100 olmasını beklemek, sizi her zaman doğruya yönlendirmeyebilir. Hatta kendinize duyduğunuz şüphe dozundaysa, elde edebileceğiniz maksimum başarıya ulaşabileceğinizi gösteren çalışmalar var.

Denemeden Bilemezsiniz, Deneyip Kendiniz Görün

Eğer zihninizdeki kötü güçler, size herhangi bir konuda başaramayacağınızı, bu yüzden denememeniz gerektiğiniz söylüyorsa; kendinize zihninizin de yanılabileceğini hatırlatın. Bazen bu tarz telkinlere en güzel cevap, zihninizin dediğinin zıttını yapmaktır.

Zihninizin size “Yapamazsın.” dediği şeyleri deneyin. Kaybedecek bir şeyiniz yok, başaramazsanız da bu sizin tecrübe olacaktır. Göreceksiniz ki gergin olup birkaç hata yapmak, sizin sandığınız kadar kötü şeyler değil; herkes hata yapar, bu hayatın bir parçası. Denize girmek gibi düşünün, ilk başta soğuktur; ancak sonra kendinizi denizin bir parçası gibi hissedersiniz. Bu da aynı onun gibi, her denemeniz sizi daha da özgüvenli biri yapacaktır.

Okuyucuya Sonsöz

Herkes hayatının bazı dönemlerinde özgüven sıkıntıları yaşayabilir. Ancak bu tarz sorunlarınız, işlerinizi veya sosyal hayatınızı devam ettirmenizi aksatıyorsa, profesyonel yardım almanız sizin için en doğrusu olabilir. Bazen bu tarz sorunlar, geçmişte yaşanılan büyük travmalardan kaynaklanıyor olabilir. Bazen de başka bir zihinsel sorunun bir dışavurumu olarak karşımıza çıkabilir.

Gereğinden fazla özgüven de her zaman işe yaramayabilir. Kendinize duyduğunuz güven yüzünden rehavete kapılabilir, kendinizi geliştirmek için çalışmayabilirsiniz. O zamanlarda da potansiyelinizin en tepesine ulaşamamış olursunuz. Siz de göreceksiniz, yerinde ve dozunda özgüven; sizi başarıya götüren şey olacak.

TT Ads

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir